Vladimir Iljitš Lenini Surm

Vladimir Lenin pärast kolmandat insulti aastal 1923, tema kõrval on tema õde Anna ja üks tema arste doktor A. M. Kozhevnikov.

Vladimir Iljitš Lenin  oli Venemaa bolševike juht, Oktoobrirevolutsiooni läbiviija, Nõukogude liidu esimene valitsusjuht ja hiljem leninismi rajaja. See pilt temast on tehtud pärast kolme üleelatud insulti eelneval kahel aastal. Ta oli selleks ajaks halvatud ja täiesti tumm.

Aastal 1918 õnnestus tal napilt pääseda tapmiskatsest saades siiski tõsiselt haavata mis tema tervist edaspidi tõsiselt mõjutas. 1922 aasta märtsis läks ta arstide ettekirjutusel mõneks ajaks puhkama, et üle saada väsimusest ja peavaludest mis olid tekkinud peale atentaati. Naasedes Petrogradi 1922 aasta mais sai ta esimese insuldi mistõttu kaotas ta nädalateks kõnevõime ning raskendas parema keha poole liikumist. Juba juuniks oli ta insuldist taastunud, augustis naases tööle ning novembris pidas ta 3 pikka kõnet. 1922 aasta detsembris sai Lenin teise insuldi mis halvas parema poole tema kehast ning mille järel otsustas ta aktiivsest poliitikast loobuda. 10. märtsil sai ta kolmanda insuldi mis võttis temalt lõplikult kõnevõime ja välistas töö poliitikuna. Lenin oli voodihaige  ning tumm kuid sellegipoolest jäi ta kommunistliku partei juhiks kuni oma surmani.

Vladimir lenin suri 21 jaanuaril 1924, kell 18:50 Moskva aja järgi 53 aastasena oma Gorki Leninskijes asuvas majas. Nelja päeva jooksul jättis temaga hüvasti rohkem kui 900 000 leinajat.

On oletatud, et Lenini tervisliku seisundit raskendas lisaks atentaadil saadud vigastustele ja neist tulenevatele tüsistustele ka kaugele arenenud süüfilis mida tal mitmeid kordi raviti.

Oma elu viimastel aastatel muretses Lenin väga Jossif Stalini üha suureneva võimu pärast. Ta nägi kuidas partei ja valitsus kaugenes üha enam tema algsetest eesmärkidest. 1923 aastal kirjutas Lenin testamendi milles avaldas kahetsust diktaatorliku võimu üle mis oli hakanud domineerima Nõukogude valitsuses. Samuti oli ta pettunud Stalinis, Kommunistliku Partei peasekretäris kes oli kogunud liiga palju võimu.

Allikas 1, Allikas 2

leninwire05f-1-web