Nõukogude autotööstus – 1 osa

Alustame kurva tõsiasjaga. Tänapäeva venemaa autotööstus on ülejäänud maailmast umbes 10-15 aastat maha jäänud. Tehnoloogiline mahajäämus, madal ja ebaühtlane osade kvaliteet ning kokkupanek on tõsine probleem kõigis venemaa autotehastes. Kas aga oli samamoodi nõukogude ajal? Selles artiklis püüame me sellele vastuse leida.

 

Lada 1300/1.2 või VAZ 2101

Lähme ajas tagasi aastasse 1945, aastasse millal liitlased võitsid teise maailmasõja, vaid üks päev enne võiduparaadi Moskvas tutvustasid nõukogude insenerid uut mudelit M-20 „Pobeda“ (Eesti k. võit) Stalinile. Stalin ei jäänud masinaga rahule. “See ei ole kindlasti meie suurim võit,“ – ütles ta pahakselt. Sellegipoolest läks auto 1945 aastal masstootmisse.

Kaks aastat hiljem, aastal 1947 võitis “Pobeda“ Maailma autonäituse (World Car Exhi­bi­tion) Brüsselis ja kohe peale seda hakati autot eksportima ka lääne-euroopasse. Autoajakirjanikud ei olnud kiitusega tagasihoidlikud: “See auto on tõeline vene tank. See ei hooli halbadest teeoludest…selle kabiin on soe ja mugav…“- oli kirjutanud üks Belgia autoajakirjanik.

Lahtise katusega Pobeda

Teise maailmasõja aegu disainitud “Pobedast“ sai autotööstuse suunanäitaja. “Pobeda“ oli üks maailma esimesi eenduvate tiibadeta pontoonkerega autosid. Õige pea võtsid kõik autotootjad sama lahenduse üle. Sarnast pontoonkere võib näha näiteks viiekümnendate “Volvodel“. Samuti oli “Pobeda“ esimene Nõukogude liidus toodetud kandekerega auto.

Volvo loomisel võeti malli Pobedast

“Pobedat“ toodeti nõukogude liidus ajavahemikus 1945 – 1958 kahes modifikatsioonis – sedaani ja lahtise kerega. Samuti oli võimalus tellida nelikvedu. Poola autotootja “Warsaw tootis autot aga koguni aastani 1974.

Willis

Nõukogude maastikuautodele tegi alguse GAZ-67. Vilgas militaarauto oli väga sarnane Ameerika Willisega kuid tehniliselt oli see 1941 aastal disainitud GAZ-61 analoog mis oli algusest lõpuni arendatud nõukogude liidus. Nõukogude liidu esimene nelikveoline auto, GAZ-61 leidis peamiselt kasutust punaarmees. 1967 aasta talvel sõitsid kaks GAZ-61 Jakutskist miinus 50 kraadises pakases nõukogude liidu kõige idapoolsemasse punkti Dežnjovi neemele. Seda saavutust on korratud vaid 1998 aastal kui selleks kasutati tänapäevaseid spetsiaalselt selleks reisiks ümber kohandatud autosid.

 

GAZ 67

Aastal 1956 tutvustati uut Nõukogude autot, “Volga“ GAZ-21, samuti auhinnatud Brüsseli näitusel. Esimene modifikatsioon “Volga“ GAZ-21G peal kasutati “Pobeda“ mootorit ja kolmekäigulist käigukasti. Aastal 1957 tehtud mudelivärskendusega võeti kasutusele automaatkäigukast. See oli märkimisväärne saavutus selle ajastu nõukogude autotööstuses. See oli kauni kujustuse, ilusate detailidega, mugav ning võimsa mootoriga auto. Kahjuks ei olnud aga autoteenindused tollel ajal veel võimelised parandama automaatkäigukastiga autosid ning seetõttu lõpetati nende tootmine juba peale 300 auto valmimist.

Volga GAZ-21

Asendamaks GAZ-21 tutvustasid nõukogude insenerid GAZ-21P mudelit. Ainus vahe eelmise mudeliga seisnes käigukastis – kasutusele võeti taas manuaalkast. 1959 aastal kadusid Volgalt viisnurk ning iluvõre muudeti modernsemaks. Kolm aastat hiljem võeti kapotilt ka põder ära. Selle asemel aga pandi võimsam, 75 hobujõuline mootor ning eksportmudelile isegi veel võimsam.

Volga GAZ-21

Nõukogude autotööstuse meistriteos maksis umbes 10.000 rubla. Keskmine palk oli nõukogude liidus aga umbes 120 rubla kuus. 1970 aasta statistika järgi omas vaid kaks perekonda sajast autot.

Järgneb…

gaz21

More Info