Helisalvestis Pätsi viimasest avalikust kõnest on leitud

Rootsi Eestlaste Liidu poolt Rahvusarhiivile üle antud filmi- ja helikogust leiti helisalvestis president Konstantin Pätsi poolt Kadrioru lossi rõdul 21. juunil 1940 peetud viimasest avalikust kõnest, kirjutab uueduudised.ee

“Salvestis Konstantin Pätsi kõnest ja 21. juuni riigipöörajatest on ainus neist sündmustest säilinud helidokument,” teatas Rahvusarhiiv neljapäeval. “Salvestisel, mida peeti aastakümneid hävinuks, püüdis president Kadriorgu kogunenud rahvahulgaga dialoogi astuda, mis jõuliste vahelehüüete tõttu nurjus ja kõnelejal tuli lossi rõdult lahkuda,” lisatakse pressiteates.

Seni oli võimalik 21. juunil 1940 Kadriorus toimunu kohta saada infot vaid toonastes ajalehtedes kirjutatu ja hiljem kirja pandud vastuoluliste mälestuste põhjal. Ringhäälingu poolt tehtud helisalvestis kuulutati juba aastakümneid tagasi lootusetult kadunuks.

Huvipakkuvat ja avalikkusele täiesti tundmatut materjali on Rootsi Eestlaste Liidu kogus muudki, märgib Rahvusarhiiv. Filmilintidel saab näha president Pätsi lähikondlastega Oru residentsis ja Toila rannas 1939. aasta suvel. Samuti on jäädvustatud Tallinna linnapilti pärast märtsipommitamist 1944.

Ajaloo traagilisi keerdkäike peegeldav filmimaterjal jätkub eestirootslaste lahkumisega Haapsalu sadamast ja olustikukaadritega eestlaste põgenikelaagrist Lõuna-Rootsis. Elu paguluses kajastavad filmilõigud Stockholmi Eesti Gümnaasiumi lõpueksamitest ja lõputunnistuste kätteandmisest aktusel.

Rahvusarhiivi filmiarhiiv esitleb haruldasi leide 4. veebruaril kell 15.30 Tallinna Ülikooli SuperNova kinos (Narva mnt 27).

Lisaks filmidele tulevad esitlusele mõned haruldased helisalvestised aastatest 1940–1953. Kuulata saab kiriku- ja haridustegelase Johan Kõpu avasõnu Eesti Üliõpilaste Seltsi ajaloo teise trüki esitlusel Rootsis, riigitegelase August Rei kõnet Eesti Vabariigi 32. aastapäeva pidulikul aktusel Stockholmi Kontserdisaalis . Helilindilt „Siuru jutud“ on võimalik kuulda Marie Underi ballaadi „Kotermann“ autori esituses.

Paljude nimetatud filmide ja helisalvestuste autor on Harald Perten (8. aprill 1913, Tallinn – 5. mai 1992, St. Gallen, Šveits), kes  oli eesti põllumajandusteadlane ja teraviljakeemik. Põhitöö kõrvalt tundis ta suurt huvi filminduse ja fotograafia vastu ning on jäädvustanud palju kultuurilooliselt huvitavat materjali. Harald Perteni filmi- ja heliarhiiv korrastati koostöös Rootsi Eestlaste Liiduga.

Filmide digiteerimist toetas Rahvuskaaslaste programm. Rootsi Eestlaste Liidu audiovisuaalkogu jääb hoiule Rahvusarhiivi filmiarhiivi ja tehakse kõigile huvilistele kättesaadavaks Rahvusarhiivi andmebaasis FIS.

4. veebruari üritusel jagavad kommentaare ajaloolane Ago Pajur ning Rahvusarhiivi filmiarhiivi juhtivkonsultant Pearu Tramberg ja heliarhivaar Paavo Annus. Rootsi Eestlaste Liidu esindajana on kohal Jüri-Karl Seim.

Uueduudised.png

1062022