Eesti Ajaloomuuseumi teemaõhtu “Kinokunst Teise maailmasõja ajal.”

Neljapäeval, 5. novembril algusega kell 18.00 toimub Eesti Ajaloomuuseumi Suurgildi hoones (Pikk 17, Tallinn) teemaõhtu näituse „Lapsed ja sõda. 1941-1944“ raames. Külla tuleb tuntud filmimees –  stsenarist, režissöör ja filmiajakirjanik – JAAK LÕHMUS, kes kõneleb Teise maailmasõjaaegsest kinost Eestis.

Teemaõhtul annab Jaak Lõhmus ülevaate Teise maailmasõja ajal Eesti kinodes jooksnud menufilmidest ja mõningatest mälestustest, mida sel ajal nähtud filmidest on hiljem kirja pandud või jutustatud.

Saksa okupatsiooni ajal (1941-1944) jooksid siinsetes kinodes peaaegu eranditult Saksamaal toodetud filmid, mille seansside toimumise ajad olid kinodele tsentraalselt ette antud. Filmid olid peamiselt meelelahutuslikud (muusikalid, romantilised draamad jt), kuna lõviosa kinopublikust moodustasid naised ja lapsed. Tallinnas tegutses 1943. aastal 12 kino, Eestis kokku 37, üks rändkino ja lisaks veel kaks sõdurikino. Sõdurikinode publikut arvestamata loeti sel aastal kinokülastajaid Eestis kokku 7,7 miljonit, mis näitab, et kinol kui meelelahutusvormil oli oluline roll inimeste tuju tõstmisel raskel ajal.

Paljud hilisemad Eesti filmiloojad said oma esimesed kinoelamused Saksa okupatsiooni ajal või sõjajärgsetest nn trofeefilmidest. Näiteks kujunes tuntud eesti stsenaristi ja filmilavastaja Arvo Kruusemendi jaoks, kes sõja ajal Eestisse jõudes oli 13 aastane, lemmiknäitlejaks Hans Albers (1891-1960).  Viimast on nimetatud kõigi aegade suurimaks  meestäheks Saksa filmis ning tema kehastatud kuulus parun mängufilmist “Münchhausen” seikles muide Eesti kinolinadel veel 1950. aastate lõpuski.

Ettekande järel toimub ringkäik näitusel „Lapsed ja sõda. 1941-1944“, kus on võimalik tutvuda tüdrukute Menda ja Aimi ning kolme poisi Aavi, Tiidu ja Kalju elude ja lugudega sõjast ning uurida, milline oli sõja ajal laste olmeline maailm. Ringkäiku juhib Eesti Ajaloomuuseumi näituste juht EHTI JÄRV.

Sissepääs üritusele sooduspiletiga 3 eurot

NB! Palume registreerida ennast SIIN

Teemaõhtud toimuvad Suurgildi hoones Eesti Ajaloomuuseumi ja Tartu Mänguasjamuuseumi näituse „Lapsed ja sõda. 1941-1944“ raames.

Teemaõhtu neljapäevadel on Suurgildi hoone kõigile avatud kell 10-20.

Järgmine teemaõhtu toimub 3. detsembril kell 18 teemal „Eesti pühadetraditsioonid meil ja võõrsil Teise maailmasõja ajal.“ Külla tuleb MALL HIIEMÄE.

NB! Kell 19.00 toimub mälumäng „MURRAME MÄLU!“  teemal „PÜHADETRADITSIOONID

 Fotol: Hans Philipp August Albers, aastatel 1930–1945 Saksamaa populaarseim näitleja.

 

Fotol: Hans Philipp August Albers, aastatel 1930–1945 Saksamaa populaarseim näitleja.

More Info