Kuidas Nõukogude liit II maailmasõjas sakslaste pilte ümber töötles

Uudisteagentuure on kaasajal tihti süüdistatud fotomanipulatsioonis ehk fotode töötlemises. Tegelikult sai see alguse juba ammu. II maailmasõja aegu õppisid kunstnikud fotosid moonutama et näidata seda mida näidata oli vaja. Tihti tehti seda selleks, et natside tegusid hullemana näidata.

Me teame, et kõik  natside sõjakuriteod ei ole välja mõeldud aga spontaalselt kõike seda kaamerale püüda olnuks väga keeruline. Fotograafe oli vähe ja nad sattusid olema harva õigel ajal õiges kohas. Nendel aegadel polnud veel igal ühel seadet millega pildistada.

Josef Ratzinger (hiljem paavst Benetictus XVI andmas natsi saluuti. Nagu näha lõigati pilti lihtsalt väiksemaks, et anda vaatajale vale arusaam.

Veel üks ümber töödeldud pilt.

Pilt on väidetavalt tehtud aastal 1939 Poolas. Nõukogude liidu propaganda on pannud foto pealkirjaks: ‘Reis koonduslaagrisse.‘

Tegelikkuses on pilt tehtud 1946 ning pildil on Saksa põgenikud.

Taaskord üks fotomanipulatsioon.

20. aprill 1943. Walter Krügerit autasustatakse rüütliristiga.

Foto pärast seda kui venelased on fotot veidi töödelnud.

Jälle üks võltsing. Nõukogude medõde kelle ümber naeravad saksa sõdurid.

Originaal.

 

Töödeldud ja originaal.

Venelased on töödelnud foto külmunud sakslase surnukehast kus ta justkui hoiaks varastatud vaasi. Vaasi varastamine oli küll ilmselt viimane asi millele sõdurid kohutavas külmas mõtlesid.

Allikas

montage007-10