13 kummalist fakti Albert Einstenist mida sa varem ei teadnud.

“Lõpmatud on vaid maailmaruum ja inimlik rumalus, seejuures on mul kahtlused esimese lõpmatuse suhtes.“

“Lõpmatud on vaid maailmaruum ja inimlik rumalus, seejuures on mul kahtlused esimese lõpmatuse suhtes.“

Enamus inimesi teavad Albert Einsteni tema erakordsete saavutuste tõttu teaduses ja füüsikas. Kas sa aga teadsid järgnevast 13 faktist?

1. Lapsena rääkis Einstein harva.

Kui ta seda tegi siis väga aeglaselt. Enne lause välja ütlemist pomises ta neid kõigepealt endale, alles siis julges valju häälega välja öelda. Ta tegi seda kuni üheksa aastaseks saamiseni. Vanemad kartsid seetõttu, et nende laps võib olla alaarenenud. Loomulikult põhjuseta.

Einstein aastal 1882 olles 3 aastane.

Einstein aastal 1882 olles 3 aastane.

 

2. Kuulsat teadlast innustas kompass.

Isa näitas väiksele viie aastasele Albertile kompassi kui ta oli haige. Poiss oli seda nähes lummatud. Mis jõud pani väikest nõela ühes suunas liikuma? See köitis aastaid tema meeli ja teada olevalt oli see ka üks põhjustest miks Einstein oli õige pea lummatud teadusest.

Einstein 14 aastaselt 1893 aastal.

Einstein 14 aastaselt 1893 aastal.

 

3. Ta kukkus läbi sisseastumiseksami.

Aastal 1895, olles 17 aastane soovis Einstein astuda Šveitsi riikliku polütehnikumi. Ta sai tehtud matemaatika ja teaduse eksami kuid kukkus läbi ülejäänud (ajalugu, keeled, geograafia jne). Ta pidi minema kaubanduskooli enne kui tegi uuesti eksami ja pääses lõpuks polütehnikumi.

Albert Einstein aastal 1904.

Albert Einstein aastal 1904.

 

4. Einstein ja viiul

Kuigi Einstein tegeles peamiselt füüsika ja teadusega siis muusika oli samuti üks tema kirgedest. Tema ema oli pianist ning Einstein hakkas kuue aastaselt võtma viiuli tunde. Talle meeldis tihti Mozarti, Brahmsi ja Beethooveni muusikaga improviseerida.  Einsteni naine, Elsa, on väitnud, et armus Einsteni just mehe suurepärase viiulimängu oskuse tõttu (kuigi paljud on tema talenti vaidlustanud) ja muusika olevat teda aidanud töödates teooriatega.

Einstein teel San Diegost New Yorki mängimas S.S Belglandi pardal aastal 1931.

Einstein teel San Diegost New Yorki mängimas S.S Belglandi pardal aastal 1931.

 

5. Ta nautis purjetamist.

Ajal mil Einstein astus polütehnikumi sai tema üheks kireks purjetamine. Ta läks tihti järvele kaasas vaid märkmik, lõõgastudes ja mõeldes. Kuigi ta ei õppinud kunagi ujuma, jäi purjetamine alatiseks üheks tema hobidest.

Einstein purjetamas aastal 1937.

Einstein purjetamas aastal 1937.

 

6. Leiutas külmiku

21 aastat pärast relatiivsusteooria kirjutamist leiutas Einstein alkoholil põhineva külmiku. Leiutis patenteeriti 1926 kuid ei läinud iial tootmisse kuna kaasaegsem tehnoloogia muutis selle kasutuks. Ta otsustas selle luua pärast seda kui oli lugenud perekonnast kes oli saanud mürgituse vääveldioksiid külmikust.

Einsteni külmiku skeem ja prototüüp.

Einsteni külmiku skeem ja prototüüp.

 

7. Kirglik suitsetaja.

Einsteni armastas suitsetamist. Kõndides kodu ja kontori vahet võis näha tema kohal pidevat suitsupilve. Piibul oli kindel koht tema imagos. Kuigi ta oli kirglik piibu suitsetaja, ei kasutanud ta kunagi sigareid või sigarette.

Einstein suitsetamas aastal 1940.

Einstein suitsetamas aastal 1940.

 

8. Abiellus oma nõoga

Pärast lahutust esimesest naisest Mileva Maricaga aastal 1919 abiellus Einstein oma nõoga Elsa Löewenthaliga (hiljem Einstein). Kui lähedalt nad suguluses olid? Päris lähedalt. Elsa oli tegelikult suguluses mõlemalt, nii isa kui ema poolt. Alberti ema ja Elsa ema olid omavahel õed pluss Alberti isa ja Elsa isa olid omavahel nõod. Albert ja Elsa mängisid lapsena tihti koos. Romantiliseks muutus aga nende suhe alles peale seda kui Elsa oli lahutanud oma esimesest abikaasast Max Löewenthalist.

Einstein koos oma teise abikaasa ja nõoga.

Einstein koos oma teise abikaasa ja nõoga.

 

9. Einstein oli naistemees

Einstein kaalus tegelikult alguses hoopis Elsa tütrega (esimesest abielust) abiellumist kuid naine hakkas kõhklema.

Erinevalt Einsteni esimesest naisest Milevast pidas Elsa oma esmaseks kohustuseks Einsteni eest hoolitsemist. Ta teadis ja tolereeris mehe paljusid armusuhteid erinevate naistega millest on hiljem leitud kirju.

Erinevatest allikatest selgub, et tal oli suhe oma sekretäri Betty Neumanniga, vene spiooni Margaretiga jne.

Albert Einstein veetmas aega oma paadis aastal 1945.

Albert Einstein veetmas aega oma paadis aastal 1945.

 

10. Esimene laps.

Aastal 1901, enne seda Kui Mileva Meric ja Albert Einstein abiellusid, võtsid nad kooliajal ette romantilise reisi Itaaliasse Como järvele. Peale reisi sai Mileva teada oma rasedusest. Sellel ajal ja sellises vanuses oli abielus välised lapsed haruldane tabu ega peetud ühiskonna poolt vastuvõetamatuks. Kuna Einstenil ei olnud raha ei abieluks ega lapse üleval pidamiseks, polnud neil võimalik abielluda enne kui Einstein sai oma esimese patendi aasta hiljem. Et mitte rikkuda Einsteni reputatsiooni otsustas Meric minna vanemate juurde ning sünnitas seal tütre kellele ta pani nimeks Lieserl.

Kuigi on teada, et Einstein teadis oma tütrest, pole teada seda mis Lieserliga juhtus. On leitud vaid mõned kirjad mis viitavad tütre olemasolule. On arvatud, et ta suri sarlakitesse või elas sarlakid üle kuid anti seejärel adopteerimisele. Nii Albert kui Meric hoitsid Lieserli olemasolu nii salajas, et alles hiljuti on saadud tema olemasolust teada.

Einstein koos oma esimese abikaasa Milevaga, ca. aastal 1900.

Einstein koos oma esimese abikaasa Milevaga, ca. aastal 1900.

 

11. Iisraeli president.

Mõned päevad pärast zionistide liidri ja Iisraeli esimese presidendi Chaim Weizmanni surma 9. novembril aastal 1952 paluti Albert Einstenil asuda Iisraeli presidendi kohale. Einstein, sellel ajal 73 aastasena loobus pakkumisest. Oma ametlikus kirjas ütles ta, et tal pole kogemust ega oskust suhelda inimestega. Samuti pidas ta end liiga vanaks sellele ametikohale asumiseks.

Albert Einstein koos zionistide liidri Ben-Zion Mossinsoni, Chaim Weissmanni ja Menachem Ussishkiniga jõudmas New Yorki aastal 1921.

Albert Einstein koos zionistide liidri Ben-Zion Mossinsoni, Chaim Weissmanni ja Menachem Ussishkiniga jõudmas New Yorki aastal 1921.

 

12. Einstein ei loonud aatompommi

ega isegi töödanud Manhattani Projekti kallal (USA Armee polnud nõus võtma teda projekti tema vasakpoolsete vaadete tõttu). Sellegi poolest aitas ta kaasa enda töödatud teooriate ja kirjadega President Franklin D. Rooseveltile luua tuumarelvasid. Einstein hiljem kahetses oma osalust öeldes Newsweekile: “Ma poleks midagi teinud kui oleksin teadnud, et Saksamaa ei saa aatompommi valmis.“

A famous image of Einstein writing physics equations on a blackboard during a lecture at Caltech in 1931

 

13. Einsteini aju.

Kui Einstein suri aastal 1955 siis tema keha kremeeriti, tema tuhk puistati tema naise soovi kohaselt laiali. Enne tema kremeerimist soovis patoloog Thomas Harvey Princetoni haiglas teha autopsia ja eemaldada Einstenilt tema aju. Ta soovis selle alles jätta teaduslikel eesmärkidel. Harvey ei saanud selleks alguses luba kuid mõni aeg hiljem suutis ta veenda Einsteni poega, et sellest oleks abi teadusele. Veidi peale seda vallandati Harvey asutusest kuna ta ei olnud nõus loobuma Einsteni ajust.

Neli aastakümmet hoidis Harvey alles Einsteni 200 tükiks lõigatud aju kahes purgis millega too liikus riigis ringi. Aastal 1998 tagastas patoloog Harvey teadlase aju haiglale.

Dr. Thomas Harvey lõikamas Einsteni aju.

Dr. Thomas Harvey lõikamas Einsteni aju.

 

 

 

 

 

 

 

Einstein suitsetamas aastal 1940.

More Info