8 leiutist mille USA varastas sakslastelt pärast II maailmasõda

Juhitavad raketid

Üks II maailmasõja innovatiivsemaid leiutisi oli lennu ajal juhitavad relvad. Esimesi näited oli laevade pommitamiseks loodud “Fritz X“ mida võib nimetada ka esimeseks nn targaks relvaks. Esmalt Luftwaffe poolt 1943 aastal kasutusele võetud pommi juhtis operaator saatja kaudu sihtmärgini. Umbes samal ajal võeti USA mereväe poolt kasutusele veel keerulisema pommi nimega “Bat“ mis kasutas sihtmärgini jõudmiseks radarit ega vajanud operaatorit. Veel üks laevade vastu kasutatud imerelv oli “Zaunkoenig“ torpeedo mida paigaldati alates 1943 aastast sakslaste “U-boat“ allveelaevadele mille juhtimiseks kasutati radari asemel veealuseid helilaineid.

Pikamaa raketid

Samal ajal kui liitlasriigid arendasid lühimaa rakette oli Saksamaa ainus riik II maailmasõjas kus arendati vedelik kütusega pikamaa rakette. Selle tulemuseks oli V-2, 14 tonnine vertikaalselt startiv rakett mille laskeulatus oli 320 kilomeetrit ning mille maksimaalne kiirus ulatus 5400 kilomeetrini tunnis. Teine Saksamaa pikamaa relv oli V-1 lendav pomm. Kokku startis tuhandeid V-1 ja V-2 rakette, peamiselt Londoni ja Belgias asuva Antwerpi linna vastu. V-1 võib pidada tänapäevaste tiibrakettide esiisaks ja V-2 maailma esimeseks ballistiliseks raketiks.

Õhudessantvägi

See oli Saksamaa kus nähti kõige esimesena õhudessandis peituvad potensiaali. Selline sõjapidamise viis sobis hästi sakslaste välksõja printsiibiga

Luftwaffe juht Göring oli esimene kes moodustas aastal 1935 sellise rügemendi. Hispaania kodusõja käigus said sakslased esimese kogemuse kasutades lennukitena peamiselt “Junkers 52“ millest sai Fallschirjageri tööhobune. Tõsisema kogemuse sai aga Fallschirjager 12 märtsil 1938 Austriat okupeerides kui dessantnikud maandusid ja võtsid üle Wagrami lennuvälja.

Helikopterid

“Flettner Fl 282 Kolibri“ oli ühe istmeline avatud kokpitiga helikopter mille loojaks oli Anton Flettner Saksamaalt. Väidetavalt oli Flettner Fl 282 Kolibri esimene seeriaviisiliselt toodetud helikopter maailmas.

Esialgu kasutati kopterit laevade vaheliseks kauba veoks ning luureks kuid sõja edenedes kaalus Luftwaffe kopterit kasutada ka lahinguväljal. Kuni selle ajani oli lennuvahendit juhitud üksi kuid seejärel otsustati juhi taha lisada veel üks koht vaatlejale mille tulemusena tuli välja mudel B-2.

Pärast sõda emigreerus Anton Fletter USA-se ning sai seal “Kaman Aircrafti“ peadisaineriks luues peagi “Kaman HH-43 Huskie.“

Reaktiivmootor

“Messerschmitt Me 262“ oli esimene reaktiivmootoriga õhusõiduk mida kasutatud lahingus ning mis oli väga efektiivne liitlaste pommitajate vastu. Nii USA kui ka Nõukogude liit olid relvast lummatud ning alustasid reaktiivlennuki välja töötamist. Kuigi kumbki riik sõja jooksul reaktiivlennukit valmis ei saanud, võitlesid Nõukogude liidu “MiG-15S“ ja USA  “F-86 Sabres“ teineteise vastu Korea sõjas nn “Migi alleel“. Mõlemat lennukit võib pidada sakslaste Me 262 järglasteks.

Operatsioon “Kirjaklamber“

Operatsioon “Kirjaklamber“ (Paperclip) oli USA strateegilise kabineti programm milles üle 1500 teadlase, tehniku ja inseneri natsi Saksamaalt ja teistest välisriikidest toodi pärast II maailmasõda USA-se, et parandada tekkinud tööjõupuudust ning vältida Saksa ekspertide sattumist Nõukogude liitu. Nõukogude liidus aga loodi samal ajal konkureerivad programmid nimega “Trofee brigaad“ ja operatsioon “Osoaviakhim.“

Metamfetamiin

“Pervitiin“ oli aine mida me tänapäeval tunneme “metamfetamiini“ nime all esialgne nimi. Natsidele oli igati sobilik sõdurid sõltlasteks teha. Narkootikum muutus esmalt populaarseks Saksamaal kus selle tõi turule Berliinis asunud ravimitootja Temmler Werke. Saksa armee füsioloog Otto Ranke mõistis peagi ravimi sõjalist väärtust: metamfetamiin ei hoidnud sõdureid mitte ainult erksana (peamiselt piloote), vaid tekitas sõdurites ka eufooriat. Metamfetamiin oli ideaalne sõja narkootikum.

Öövaatlusseade

Öövaatlusseadmed võeti Saksa armees kasutusele juba aastal 1939. AEG alustas selliste seadmete tootmist aastal 1935. Teise maailmasõja lõpuks oli Saksa armee varustanud öövaatluseadmetega 50 “Panther“ tanki, mis võitlesid nii ida- kui ka läänerindel. “Vampir“ nimelist öövaatlusseadet kasutasid aga jalaväelased “Sturmgewehr 44“  automaatrelva küljes.

Allikas

Messerschmitt Me 262 Schwable, maailma esimene reaktiivlennuk.