6 ajaloolist fakti jõuluvanast

Jõulude lähenedes mõtlevad kogu maailma lapsed jõuluvanale ning muretsevad selle üle kas nad jõuluvana arvates ikka head lapsed on olnud ning unistavad kinkidest mida punases kuues ja valge habemega mees neile tuua võib. Aga kuidas täpsemalt suure vatsa ja valge habemega mees on saanud selliseks nagu me teda tänapäeval teame? Siin on kuus fakti jõuluvana evolutsioonist:

1. Ta oli päriselt olemas…teatud mõttes

Folkloor on muutnud jõuluvana (Santa Claus) kingituste jagajaks kes lendab saanis oma kaheksa põhjapõdra järel kuid tegelikult põhineb Santa Claus siiski päris inimesel. 270 aasta paiku sündis iidses Türgi suurlinnas Myras piiskop Nikolaus. Ta kogus kuulsust anonüümse kingituste andjana makstes kaasavara vaesuses neidudele ja kinkides münte lastele. Õige pea pärast tema surma kuulutati Nikolaus pühakuks.

2. Nimi Santa Claus on veidi üle 200 aasta vana

Hollandlased hoidsid elus lugu Nikolausest nime all Sinterklaas, lugu piiskopist kes reisis majast maija, et tuua lastele kingitusi 5. detsembri öösel. Inglise keelset nimetust Santa Claus kasutati esimest korda aastal 1773 ühes New Yorki ajalehes.

3. Luuletus tutvustab põhjapõtru

Clement Moore 1822 aastal valminud poeem  A Visit From Saint Nicholas (Jõuluvana külastus) mida tänapäeval tuntakse rohkem nimega “Twas the Night Before Christmas” (See oli öösel enne jõule) oli 56 realine poeem mis tutvustas ja muutis populaarseks paljuski tänapäeval tuntuks saanud jõuluvana karakteri – näiteks selle, et jõuluvana sõitis saaniga mille ees oli 8 põhjapõtra.

4. Coca-Cola lõi tänapäeval tuntud jõuluvana

Jõuluvana illustreeriti alguses mitmetes eri värviriietuses – prooviti rohelist, lillat, sinist ja veel mitmeid teisi värve. Alles 19. sajandi lõpus muutus populaarseks punane värv. Kunstnik Louis Prang tegi 1885 aastal seeria jõulukaarte millel jõuluvana punast kuube kandis ning sellest sai see alguse. Aga tänapäeva sõbralik ja suure kõhuga jõuluvana tuli ameerika kultuuri aastal 1931 kui kunstnik Haddon Sundblom joonistas tuntud Coca-Cola jõuluvana nende reklaamikampaania jaoks.

5. Kaubamaja jõuluvana on 125 aastat vana

Aastal 1890 oli Massachussetsi ärimees James Edgar teadaolevalt esimene kes tuli ideele panna oma kaubamajas riidesse jõuluvana ja kasutada teda turundusvahendina. Lapsed üle kogu osariigi tulid koos vanematega kohale ja traditsioon oligi sündinud.

6. Jõuluvana oli poissmees hilise 19. sajandini

Esimest korda mainiti jõuluvana abikaasat 1849 aastal ühes novellis. Järgnevate aastat jooksul mainiti teda veel mitmes ajakirjas. Alles Katherine Lee Batesi 1889 aastal valminud laialt levinud luuletus Goody Santa Claus on a Sleigh Ride (Proua Jõuluvana saanimatk) andis jõuluvanale ka laialt tuntud abikaasa.

Allikas

 

 

 

Santa_Claus_Sleigh_Reindeer_Flying