12 fakti Stalini kohta mida sa tõenäoliselt varem ei teadnud

Jossif Stalin oli halastamatu diktaator kes oma valitsusajal muutis Nõukogude liidu tõeliseks superriigiks. Siin on 12 fakti mehest kes muutis maailma.

1. Terasest mees

Jossif Stalin sündis tegelikult nimega Ioseb Džugašvili (vene k. Иосиф Джугашвили). Aastast 1913 hakkas ta kasutama selle asemel nime Stalin mis lihtsalt tõlgituna tähendab terasest mees.“  Sellist nime hakkas ta väidetavalt kasutama selleks, et varjata oma identiteeti võimude eest kes teda taga otsisid. Mõned aga väidavad, et tagasihoidliku kingsepa pojana soovis ta varjata oma Gruusia päritolu.

2. Tema tegeliku sünniaja üle käib vaidlus

Ametlike andmete järgi sündis Stalin 21. detsember 1879 (vana kaldendri järgi 9. detsember). Samas on hiljem tõestatud, et tema tegelik sünniaeg oli hoopis 18. detsember 1878 (vana kalendri järgi 6.detsember). Ühe versiooni kohaselt ajas sünniaja segamini tema sekretär, teise versiooni kohaselt tegi ta seda aastaid varem ise, et teda otsinud võime segadusse ajada.

3. Ta ei olnud vene rahvusest

Stalin polnud rahvuselt venelane ning ta kasvas üles Gruusias. Olulist mõju oli tal ka kodumaal kus ta liitus vasakpoolse liikumisega ning aitas kaasa bolševike ideede levimisele Gruusias.

4. Keeruline lapsepõlv

Stalini isa, Vissarion Džugašvili suutis oma tööga vaevu perekonna ära toita ning seetõttu oli saanud temast alkohoolik kes elas oma ebaõnnestumist välja füüsilise vägivallaga Stalini ning tema ema Jekaterina peal. Lisaks sellele jättis nooruses põetud rõuged terveks ta ülejäänud eluks näole armid. Kõigele lisaks sattus ta kahel korral hobuvankriga õnnetusse millest viimane oli nii õnnetu, et ta käsi sai püsivaid kahjustusi ning jäi seetõttu teisest lühemaks. Seetõttu sai ta ka vabastuse sõjaväest ning pääses I maailmasõja sõjakoledustest.

5. Stalin lahkus koolist sest…kes seda enam teab

Jossif Stalin oma nooruses

Üks suuri mõistatusi on Stalini haridustee. Peale Gori kirikukooli lõpetasmist astus Stalin Tiflisi õigeusklikku vaimuliku seminari. Seda tal aga lõpetada ei õnnestunud. On väidetud, et ta ei suutnud õppemaksu tasuda, samuti on väidetud, et põhjus oli tema poliitilises vaates või ta lihtsalt jättis lõpueksamile minemata. Kindlat vastust ei saa me ilmselt kunagi.

6. Talle meeldisid filmid

Jossif Stalin ning tema ZIS-101, aasta 1936.

Stalin oli suur filmi sõber. Talle meeldisid filmid lausa sedavõrd palju, et lasi omale koju kino ehitada. Vahel kutsus ta linastustele ka sõpru, kus nad ameerikast pärit Western filme koos vaatasid.

7. Ta armastas veini

Stalin ei olnud kindlasti alkohoolik. Ta armastas veini tegemise kunsti ning selle kultuuri. Ta oli võlutud pudelitest, veini värvist ning loomulikult maitsest. Tema lemmik olevat olnud Gruusia vaarikatest tehtud Khvanchkara vein.

8. Ta oli väga paranoiline

Enda võimule saamiseks ning nõukogude liidu hoidmiseks oma raudses haardes oli ta kõigeks võimeline. Nii sai alguse Stalini poliitilised repressioonid mida tuntakse ka kui “suurt terrorit.” Miljonid inimesed saadeti gulagi vangilaagritesse või tapeti Stalini hirmu tõttu vaenlaste ees kes võiksid talle ohtlikud olla. Lihtsast inimesest võis saada riigi vaenlane ka sellepärast, et tal oli lihtsalt tutvusringkonnas mõned kahtlase taustaga inimesed.

9. Ta käskis aretada inimese ja ahvi hübriidi

Soovist luua inimene kes oleks võimeline taluma suuremat valu kui normaalne inimene suudaks ning ei hooliks kätte juhtuva toidu kvaliteedist andis Stalin käsu luua inimese-ahvi hübriid. Diktaator soovis luua inimest kes tema nägemuse läbi oleks parim sõdur, tugev kuid samas alaarenenud ajuga mida oleks lihtne kontrollida. Lisaks sõjalisele otstarbele oleks andnud selline hübriid hoogu nõukogude liidu industrialiseerimisele. Stalini kahjuks aga bioloog Ilja Ivanov kukkus läbi ega tulnud ülesandega toime. Nagu diktaatorile tavaks oli saanud, lasi ta mehe arreteerida ning saatis mehe läbikukkumise eest asumisele.

10. Ta ei olnud nõus poega vangilaagrist päästma

Stalini esimene poeg Jakov Džugašvili lastud maha laagri valvuri käe läbi.

II maailmasõja ajal võtsid sakslased Stalini lendurist poja vangi. Arvates, et Stalin teeb poja tagasi saamise nimel ükskõik mida, soovis Hitler kõrget tasu. Hitler eksis, Stalin oli igati oma nime vääriline ning polnud pakutud kokkulepetega nõus. Tema poeg Jakov lasti põgenemiskatsel valvurite poolt maha.

11. Stalini diktatuur tappis vähemalt 20 miljonit inimest

Ta on kunagi öelnud: “Üks surm on dragöödia, üks miljon aga statistika.“ Tema diktatuur tappis vähemalt 20 miljonit tsiviilisikut rahu ajal, veel 20 miljonit sõdurit ja tsiviilisikut kaotasid elu II maailmasõja ajal. Lisaks lasi ta vangistada, piinata, nälgida,  asumisele ning gulagi laagritesse saata veel väga paljud inimesed.

12. Nobeli rahupreemia

Stalin Teherani konverentsil aastal 1943.

Kuigi Stalin vastutas otseselt miljonite inimeste surma eest, oli ta üllataval kombel aastatel 1943 ja 1948 Nobeli rahupreemia laureaat. Samuti valis ajakiri “Time“ ta kahel korral “aasta meheks“ – just nagu Hitleri!

Allikad: Vintag.es ja wikipedia.org

 

 

jossif-stalin