10 parimat II maailmasõja tanki

Kuna II maailmasõjas osales palju erinevaid tanke on üsna keeruline nendest parimad välja valida. Püüdsin siiski koostada nimekirja 10 tankist mida võib teises maailmasõjas osalenutest tankidest ühel või teisel põhjusel teistest paremaks pidada või mis mängisid muul põhjusel sõjas olulist rolli. Nimekiri on koostatud tähestikulises järjekorras.

IS

IS ehk Jossif Stalin oli nõukogude rasketank mis oli oma nime saanud suure juhi järgi. Tankile oli antud paks soomus selleks, et hakkama saada ka sakslate Tiger I tankiga ning selle võimas kahur alistas nii Tiger kui Panther tanki. IS-1 tank sai endale veel mitmeid järgesid, kuid nende tootmisnumbrid jäid võrreldes legendaarse T-34 tagasihoidlikuks.

IS-2M Kubinka tankimuuseumis.

M4 Sherman

Seda II maailmsõja keskmise suurusega tanki toodeti USA ja liitlaste jaoks tuhandete kaupa ning oli USA armee käsutuses veel kaua aega peale sõja lõppu. Shermanile oli paigaldatud 75 mm  kahur mis lubas meeskonnal ka liikumise pealt vaenlast täpselt rünnata. Tanki oli odav toota, seda peeti usaldusväärseks ning see eelis tekitas suure nõudluse mille tulemusena toodeti rohkem kui 50 000 M4 Shermani.

Paksema soomusega M4A4.

Panther

Saksamaa keskmise suurusega tank Panther läks tootmisse 1943 aastal ning see kestis kuni sõja lõpuni. Panther oli loodud vastukaaluks Nõukogude T-34 tankile ning sai oma ülesandega väga hästi hakkama. Esialgu oli sakslastel plaanis toota Pantherit asendamaks Panzer III ja Panzer IV tanki, selle asemel aga võitlesid Pantherid kõrvuti Panzer ja suuremate Tiger tankidega kuni sõja lõpuni. Seda tanki on peetud üheks II maailmasõja parimaks tänu selle võimsale kahurile, mobiilsusele ning suurepärasele soomusele. Tanki vastupidavus ja usaldusväärsus aga jättis soovida.

PzKpfw V Panther Ausf. G

Panzerkampfwagen IV

Seda konkreetset tanki nimetatakse tihti ka lihtsalt kui Panzer IV. Saksamaa keskmise suurusega tank loodi kolmekümnendate lõpus ning oli laialt levinud sõja lõpuni. Pzkpfw IV oli esialgu loodud kui jalaväe tuletoetustank kuid hiljem sai see Panzer III sarnase rolli. Sellest sai Saksamaa kõige enam toodetud tank teises maailmasõjas.

Panzer IV Ausf H

Sherman Firefly

See II maailmasõja brittide tank oli 1 varjant USA Sherman tankist. Britid relvastasid tanki võimsa 76,2 mm kahuriga. Firefly oli loodud asendamaks brittide vanu kuniks luuakse uuema disainiga tankid. Kui tankil olid eemaldatud vana M4 vead viidi masin tootmisse ning sellest sai õige pea kõrgelt hinnatud masin kuna oli esimene brittid relv mis suutis alistada ka sakslaste Panther kui ka Tiger tanki. Selle tulemusena anti sakslastele käsk rünnata Sherman Firefly tanke alati esimesena.

Sherman Firefly

T-34

Seda Nõukogude keskmise suurusega tanki toodeti alates 1940 – 1958 mudeliuuendustega kokku üle 150 000. Kuigi sõja hilisemad tankid olid enamasti tugevama soomuse ja relvastusega, on T-34 tanki tihti tunnustatud kui kõige tõhusama, mõjukama ja efektiivsema disainiga tanki teises maailmasõjas. Pärast sõda eksporditi tanki väga laialdaselt. T-34 on kõige enam toodetud tank II maailmasõjas  ning on läbi aegade teine. Veel aastal 1996 oli väidetavalt T-34 erinevaid varjante kasutusel 27 riigis.

T-34-85

T-44

T-44 läks tootmisse sõja hilises faasis, üheski lahingus see osaleda ei jõudnud. Keskmise suurusega tank pidi saama järjeks T-34 tankile ning kuigi seda toodeti oluliselt vähem, sai see aluseks T54/55 tankile, millest sai enim toodetud tankiseeria ajaloos.

T-44A

Tiger I

1942 aastal väljatöötatud rasketank sai nimeks Panzerkampfwagen Tiger Ausf. E – sageli nimetati ka lihtsalt “Tiger.” Tankil kasutati 88 mm. kahurit mis oli ennast  varasemalt heast küljest tõestanud. Tigerit ei toodetud iial suurtes kogustes, sest tootmine oli liiga keeruline ja kulukas. Polnud ka vaja, sest ametliku statistika kohaselt kulus 1 Tigeri hävitamiseks 5 M4 Shermanit.

Tiger I

Tiger II

Saksamaa rasketank Tiger II oli tänu oma raskele soomusele ning tõhusale kahurile üks II maailmasõja kardetuimaid relvi üldse. Selle tankiga polnud võimeline edukalt võitlema mitte ükski Liitlaste ega Nõukogude tank. Kahjuks ei osutunud masin tänu nõrgale mootorile ning suurele kütusekulule kuigi mobiilseks ning seetõttu toodeti väheses koguses.

Tiger II

II maailmasõda oli esimene kus kasutati massiliselt tanke ning lennukeid. Selleks, et vaenlasest üle olla, tõi iga uus tank endaga kaasa mitmeid uuendusi. Mõlemad pooled täiustasid pidevalt tankide disaini ning võtsid kasutusele üha võimsamad kahurid, selle tulemusena loodi lugematul arvul tanke, millest siin on märgitud vaid väike osa.

Allikas

 

 

 

tiger I tank